Tenkrát v Evropě 2017

Dne 9. listopadu 2017 se žákyně tříd 1PB a 2KA zúčastnily výstavy s názvem TENKRÁT V EVROPĚ. Výstava byla zaměřena na období 2. republiky. Viděly jsme názorné a poutavé texty s fotografiemi, které nastínily, jak fatálním způsobem tato nemilosrdná doba krutě zasahovala do životů konkrétních lidí, rodin a vůbec celé společnosti.

Na výstavě bylo zahrnuto téměř šest desítek uměleckých děl od více než třiceti umělců (Jan KotíkJiří KolářAlén DivišFrantišek HudečekBohumír MatalJosef ČapekJosef IstlerMikuláš MedekStanislav PodhrázskýKamil LhotákZbyněk Sekal, Bohdan Lacina a další), včetně zastoupení fotografů, jako jsou Vilém Reichmann, Jan LukasJosef Sudek či Jiří Toman.

Umělecká díla z 30.–50. let minulého století (obrazy, kresby, koláže a konfrontáže, fotografie, plastika) jsou ve výstavě zcela jedinečně instalována v konfrontaci s více než 150 dokumentárními fotografiemi ze stejného období, vytištěnými na opálovém plexiskle a doplněna uměleckou projekcí „Síla kontextu“ od současného autora Tomáše Svobody.

Výstava nás donutila zamyslet se a zanechala v nás hluboký pocit lítosti a obdivu vůči lidem, kteří  museli trpět kvůli nacistické a komunistické ideologii.

Rozdělení učeben a srazy 18.10.2022

Skip to content